images

Schedule of Games for National GAA Handball Finals in Wexford

Men’s Open Singles

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

A. Diarmuid Nash (Clare) v Joe McCann (Mayo) St. Joseph’s 2 (6.45pm)

B. Brian Carroll (Meath) v Dominick Lynch (Kerry) St. Joseph’s 3 (6.45pm)

C. Ricky McCann (Antrim) v Gavin Buggy (Wexford) St. Joseph’s 2 (5.30pm)

D. Michael Finnegan (Cavan) v Robbie McCarthy (Westmeath) St. Joseph’s 3 (5.30pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

E. Winner Match A v Winner Match B St. Joseph’s 2 (11.00am)

F. Winner Match C v Winner Match D St. Joseph’s 3 (11.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

G. Winner Match E v Winner Match F St. Joseph’s 3 (7.00pm)

Ladies Open Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Maria Daly (Kerry) – Bye

2. Lorraine Havern (Down) v Catriona Casey (Cork) St. Joseph’s 2 (4.15pm)

3. Marianna Rushe (Roscommon) v Sibeal Gallagher (Antrim) St. Joseph’s 3 (3.00pm)

4. Fiona Shannon (Antrim) v Lisa McAleer (Tyrone) St. Joseph’s 3 (4.15pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Winner Match 1 v Winner Match 2 St. Joseph’s 2 (10.00am)

6. Winner Match 3 v Winner Match 4 St. Joseph’s 3 (10.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Joseph’s 3 (5.45pm)

Men’s 23 & Under Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Nicholas Anthony (Kilkenny) – Bye

2. Cathal Hannon (Clare) v Jamie Lynch (Clare)     Coolgreaney (5.30pm)

3. Killian Carroll (Cork) v Jason Murphy (Wexford) Horeswood (6.45pm)

4. Niall Malone (Clare) v Ciaran Burke (Mayo) Coolgreaney (6.45pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Nicholas Anthony (Kilkenny) v Winner Match 2 Ballyhogue (12.15pm)

6. Winner Match 3 v Winner Match 4 Davidstown (12.15pm)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 1 (3.15pm)

Men’s A Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Ian Griffin (Dublin) w/o David Hope (Offaly) No Match

2. Niall O’Connor (Kildare) v Ian McLoughlin (Mayo) St. Josephs 2 (6.45pm)

3. Paul Graham (Antrim) v Terry McElvaney (Monaghan) St. Josephs 3 (8pm)

4. Patrick Clerkin (Cavan) v Paul Moran (Kildare) Piercestown (6.45pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Winner Match 1 v Winner Match 2 St. Josephs 2 (12.15pm)

6. Winner Match 3 v Winner Match 4 St. Josephs 3 (12.15pm)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 2 (5.45pm)

Men’s B Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

A. Paul Lambert (Wexford) v Keith Kavanagh (Wicklow) St. Josephs 2 (2.00pm)

B. Oisin Naughton (Roscommon) v T Kiernan (Monaghan) or B Devlin (Tyrone) St. Josephs 1 (2.00pm)

C. John Joe Quirke (Kerry) v Jerome Willoughby (Wicklow) Borris (2.00pm)

D. Darragh Ward (Kildare) v Ciaran Neary (Kilkenny) Borris (3.00pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

E. Winner Match A v Winner Match B St. Josephs 1 (10.00am)

F. Winner Match C v Winner Match D Borris (10.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

G. Winner Match E v Winner Match F  St. Josephs 2 (3.15pm)

Men’s C Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

A. Daniel Fenlon (Carlow) v Peter Reilly (Cavan) Oulart (4.15pm)

B. Chris Philpott (Clare) v Michael Clerkin (Monaghan) or Seamus Casserly (Mayo) Coolgreaney (4.15pm)

C. Eugene O’Reilly (Meath) v Darren O’Toole (Wexford) Coolgreaney (3.00pm)

D. Brendan McDonagh (Roscommon) v Peter Flanagan (Meath) Oulart (3.00pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

E. Winner Match A v Winner Match B Coolgreaney (10.00am)

F. Winner Match C v Winner Match D Coolgreaney (11.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

G. Winner Match E v Winner Match F Coolgreaney (3.15pm)

Men’s Challenger Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

A. Christopher McKenna (Monaghan) v Jack O’Shea (Kerry) Ballyhogue (5.30pm)

B. J R Finn (Wexford) v PJ Tobin (Kildare) Oulart (5.30pm)

C. Peter Whelan (Laois) v John Fitzgerald (Kilkenny) Ballyhogue (6.45pm)

D. David O’Brien (Tipperary) v Andrew Dowling (Laois) Davidstown (6.45pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

E. Winner Match A v Winner Match B Horeswood (12.15pm)

F.  Winner Match C v Winner Match D Oulart (12.15pm)

Final: Saturday 30th April 2011

G. Winner Match E v Winner Match F St. Josephs 1 (5.45pm)

Men’s 23 & Under B Singles:

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011:

1. Daniel Connolly v Shane Briody Coolgreaney (12.15pm)

2. Dan Breen v Conor O’Gorman Borris (12.15pm)

Final: Saturday 30th April 2011

3. Winner Match 1 v Winner Match 2 Coolgreaney (4.30pm)

Ladies 23 & Under Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Ciana Ní Churraoin (Galway) v Martina McMahon (Limerick) St. Josephs 1 (5.30pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Shauna Hilley (Wicklow) v Winner Match 1 Davidstown (11.00am)

6. Aishling O’Keefe (Cork) v Lauren O’Riordain (Roscommon)   Borris (11.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 3 (3.15pm)

Ladies B Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Marguerite Gore (Wexford) v Marina Kilduff St. Josephs 3 (8.00pm)

2. Natalie Nic Shim (Antrim) v Ellen O’Connor (Kildare) Coolgreaney (8.00pm)

3. Niamh Egan (Westmeath) v Aine Gorman (Dublin) Piercestown (8.00pm)

4. Ciara Mahon (Kilkenny) v Laura Anne Furlong Horeswood (8.00pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Winner Match 1 v Winner Match 2 Piercestown (12.15pm)

6. Winner Match 3 v Winner Match 4 St. Josephs 1 (12.15pm)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 1 (4.30pm)

Masters Singles:

Final: Saturday 30th April 2011

7. Tom Sheridan (Meath) v Niall Kerr (Tyrone) St. Josephs 1 (2.00pm)

Masters B Singles:

Round 1: Friday 29th April 2011

1. Christy McGovern (Meath) v Gerry O’Neill (Antrim) Ballyhogue (11.00am)

Not shown on schedule

2.  v

(Players can arrange the above games prior to weekend if requested)

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

3. Sean McNally (Down) v Frank Maddock Piercestown (2.00pm)

4. Pat Clancy v Winner Match 1 Ballyhogue (2.00pm)

5. Ollie Falsey v Damien Kelly Coolgreaney (2.00pm)

6. Martin Vahey (Mayo) v Michael Armstrong Oulart (2.00pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 1 v Winner Match 2 Piercestown (11.00am)

8. Winner Match 3 v Winner Match 4 Ballyhogue (11.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

9. Winner Match 7 v Winner Match 8 Piercestown (4.30pm)

Silver Masters Singles:

Semi-Finals: Friday 29th April 2011

1. Patrick Donovan (Laois) v Pechelli English (Wexford) Davidstown (4.15pm)

2. Egin Jensen (Dublin) v Billy Bourke (Kilkenny) Davidstown (5.30pm)

Final: Saturday 30th April 2011

3. Winner Match 1 v Winner Match 2 St. Josephs 3 (2.00pm)

Golden Masters A Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Michael Dowling (Kildare) v Philip Parsons (Kilkenny) Horeswood (3.00pm)

2. Anthony Caddell (Antrim) v Ray Norris (Cork) Ballyhogue (4.15pm)

3. Billy Walsh (Kilkenny) v Frank Kerins (Dublin) St. Josephs 1 (4.15pm)

4. Thomas Maguire (Antrim) v Brendan Doyle Horeswood (4.15pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Winner Match 1 v Winner Match 2 Ballyhogue (10.00am)

6. Winner Match 3 v Winner Match 4 Davidstown (10.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 2 (4.30pm)

Golden Masters B Singles

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

A. James Reilly (Meath) v Eamonn Purcell (Kilkenny) Piercestown (4.15pm)

B. Michael Quinn (Armagh) v Denis Phelan (Galway) or Nicky Curran (Wexford) Piercestown (3.00pm)

C. John Kelly (Louth) v James Aiden Bell (Mayo) Ballyhogue (3.00pm)

D. Patrick Funchion (Kilkenny) v John Cawley (Clare) ` Davidstown (3.00pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

E. Winner Match A v Winner Match B Oulart (10.00am)

F.  Winner Match C v Winner Match D Oulart (11.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

G. Winner Match E v Winner Match F Piercestown (5.45pm)

Emerald Masters Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Tony Breen (Wexford) – Bye

2. Gerry McGrath v Peter Larkin (Monaghan) Horeswood (5.30pm)

3. John Rossiter v Brian Havern (Down) Piercestown (5.30pm)

4. Jerry Guiney (Cork) – Bye

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Tony Breen (Wexford) v Winner Match 2 Horeswood (10.00am)

6. Jerry Guiney (Cork) v Winner Match 3 Piercestown (10.00pm)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 2 (2.00pm)

Diamond Masters Singles:

Quarter-Finals: Friday 29th April 2011

1. Eugene Kennedy (Dublin) – Bye

2. Jim Ryan (Tipperary) v Richard Willoughby (Wicklow) Horeswood (2.00pm)

3. Joe Driscoll (USA) v Jim Neary (Kilkenny) Davidstown (2.00pm)

4. Ned Buggy (Wexford) v Morgan Darcy (Galway) St. Josephs (2.00pm)

Semi-Finals: Saturday 30th April 2011

5. Eugene Kennedy (Dublin) v Winner Match 2 Horeswood (11.00am)

6. Winner Match 3 v Winner Match 4 St. Josephs 1 (11.00am)

Final: Saturday 30th April 2011

7. Winner Match 5 v Winner Match 6 St. Josephs 3 (4.30pm)

Ruby Masters Singles:

Semi-Finals: Friday 29th April 2011

1. Seamus Graham (Antrim) v Paddy Lennon St. Josephs 1 (3pm)

2. John Molloy (Dublin) v Pat Masterson (Offaly) St. Josephs 2 (3pm)

Final: Saturday 30th April 2011

3. Winner Match 1 v Winner Match 2 Piercestown (3.15pm)