images

Wexford Farmers Co-Op 40 x 20 Handball Finals

Wexford Farmers Co-op 40 x 20 Juvenile Handball finals

After an incredible season of Juvenile small alley handball, the last two weekends saw the curtain come down on what has been a complete breath of fresh air for Wexford handball.  Anyone who was worried that once the current senior stars of the county reached retirement that there would be a lack of talent on the conveyor belt for future handball stars, but judging by this year’s championships there may be more than one Paul Brady in the making in county Wexford.

The new Blueprint for the future of Wexford handball rolled out at this year’s county convention has paid back four-fold already with the crowd of parents and players at last week’s finals in St Joseph’s, the biggest ever at a county finals .

The first week of finals saw the finals of the singles championships take place and St. Joseph’s handball centre was bursting at the seams with three courts fully booked with a host of games throughout the day.

In all thirty finals were played out over the past two weekends between singles and doubles and with both girls and boys finals there was something for every handball player and supporter in the county as the talented juveniles of the county showed their worth.

The titles were shared out between nine different clubs and St Joseph’s topped the winners table picking up a massive hit of fifteen titles.  Wexford town’s other club St Mary’s picked up four honours, St Martin’s were on the winning trail with three titles.  Ballyhogue and Castlebridge both picked up two titles while Bridgetown, Coolgreaney, Horeswood and Templeudigan all picked up one title each.

The results and list of finals shows a lot of new names and one thing is for sure, there are a lot of budding careers in handball in the making for county Wexford

Boys Finals

Under 10 ‘A’ Singles

Richard Lawlor (St Joseph’s) defeated Richard Browne (St Joseph’s)

Under 10 ‘B’ Singles

Emmet Nolan (St Mary’s) defeated Josh Kavanagh (St Joseph’s)

Under 10 ‘C’ Singles

Josh Howlin (St Joseph’s) defeated Dean O’Neill (Ballymitty)

Under 10 Doubles

Richard Browne/Colm Kiely (St Joseph’s) defeated Jake Kelly/Cathal Connolly (Templeudigan)

Under 11 ‘A’ Singles

Todd Hynes (St Mary’s) defeated James Creane (St Joseph’s)

Under 11 ‘B’ Singles

Cormac Cooney (St  Joseph’s) defeated Jake Clancy (St Joseph’s)

Under 11 Doubles

Todd Hynes/Leon Cullen (St Mary’s) defeated Colm Parnell/Cian Wickham (Ballyhogue)

Under 12 ‘A’ Singles

Patrick Boland (Templeudigan) defeated Adam Walsh (St Joseph’s)

Under 12 ‘B’ Singles

Stephen Gilhooley (St Joseph’s) defeated Seán Banville (St Joseph’s)

Under 12 Doubles

Enda Minogue/Anthony Butler (Ballyhogue) defeated Patrick Boland/Ciarán Connolly (Templeudigan)

Under 13 ‘A’ Singles

Daniel Kavanagh (St Joseph’s) defeated Danny McWilliams (Horeswood)

Under 13 ‘B’ Singles

Alan Browne (St Joseph’s) defeated Liam Rossiter (Ballyhogue)

Under 13 Doubles

Danny McWilliams/Jake Shannon (Horeswood) defeated Daniel Kavanagh/Alan Browne (St Joseph’s)

Under 14 Singles

Ben O’Shea (Ballyhogue) defeated Rowan White (Ballyhogue)

Under 14 Doubles

Oisín Foley/Thomas Hall (Castlebridge) defeated Stevie Lawlor/Jamie Scallan (Bridgetown)

Under 15 Singles

Nicky Lawlor (St Joseph’s) defeated James Kelly (Templeudigan)

Under 15 Doubles

Bryan Kehoe/Jamie Hall (Castlebridge) defeated Aaron Wright-Power/Liam Shannon (Horeswood)

Under 16 Singles

Garry Jordan (St Martin’s) received a walkover from injured Galeon Riordan (Ballyhogue)

Under 16 Doubles

Garry Jordan/Luke Whitty (St Martin’s) crowned champions.

Under 17 singles

James Maddock (St Martin’s) crowned champion.

Under 17 doubles

Brian Busher/Richard Martin (Bridgetown) defeated James Maddock /Conor O’Keefe (St Martin’s)

Girls Finals

Under 10 Singles

Cliodhna O’Connell (Coolgreaney) defeated Niamh Miller (Ballymitty)

Under 11 Singles

Eva Creane (St Joseph’s) defeated Jenny Cummins (Horeswood)

Under 11 Doubles

Eva Creane/ Eimear Phelan (St Joseph’s) crowned champions.

Under 12 singles

Holly Hynes (St Mary’s) defeated Jessie Morrissey (St. Joseph’s)

Under 12 Doubles

Jessie Morrissey/Róisín Cooney (St Joseph’s) defeated Emma Goff/Emma Kiely (St Joseph’s)

Under 13 Singles

Róisín Walsh (St Joseph’s) defeated Aoife O’Neill (St Joseph’s)

Under 13 Doubles

Roisín Walsh /Aoife O’Neill (St Joseph’s) crowned champions.

Under 14 singles

Chloe Cash (St Joseph’s) defeated Doireann Kavanagh (Coolgreaney)

Under 14 doubles

Chloe Cash /Carley Walsh (St Joseph’s) defeated Doireann Kavanagh/Courtney Browne (Coolgreaney).