Handball Worlds-show-down-8-300x291

Handball Winter League Finals

A chairde,

 

Attached and below the arrangements for our Winter League Finals. Again just to remind everybody that it is only players who are fully togged out in club colours who will be allowed on to the court. A player must also have an ample supply of club jersey’s should the need for change arise.

 

We thank everybody who took part in the League which featured over 700 games and wish all finalists the very best of luck. 2012 has been a memorable year for our sport and our best ever League played a small part in that.

 

To all club and county officials, referees and everyone who helped make it so we say a big thank you. In particular we thank the players whose cooperation and support for the League was immense.

Mile buíochas to all concerned.

Antoin Ó Braoin

Rúnaí

Loch Garman

WINTER LEAGUE FINALS

Tuesday, December 4th

At St. Josephs 3

7.15pm            D14 Seamus Sinnott (St. Martins) v Keith Armstrong (Davidstown)

8.00pm            PA Gavin Buggy (St. Mary’s) v Peter Funchion (Kells)         

Wednesday, December 5th

At Bree

7.15pm            D5 Andrew Dowling (Monavea) v Damien Kelly (Coolgreany)

8.00pm            D6 Fergal McWilliams (Horeswood) v Peter McGrath (Coolgreany)

At Piercestown

7.15pm            D13 Niall Lacey (St. Josephs) v Richard Martin Jnr (Bridgetown)

8.00pm            D7 Eoin Lacey (St. Josephs) v Robert Byrne (Bridgetown)

 

At St. Josephs 2

7.15pm            W2 Olivia Sweeney (St. Josephs) v Roisin Walsh (St. Josephs)

7.45pm            W3 Julie Kearney (St. Josephs) v Melissa Boland (Coolgreany)

8.15pm            W1 Patricia Doyle (Coolboy) v Marguerite Gore (St. Mary’s)

At St. Josephs 3

6.30pm            D3 Tony Breen (Templeudigan) v Noel Holohan (Templeudigan)

7.15pm            D2 Brendan Burke (Kells) v Ollie Ryan (Garryhill)

8.00pm            D4 Jim Berry (Barntown) v Diarmuid Burke (Kells)  

Thursday, December 6th

At Bree

7.15pm            D16 Gavin Goggins (St. Mary’s) v Jody Shaughnessy (Coolgreany)   

8.00pm            D11 Richard Flynn (Templeudigan) v Steve Doyle (Tinryland)

At St. Josephs 3

6.30pm            D19 Steven Kavanagh (St. Josephs) v Timmy Farrell (Kilmyshall)

7.15pm            D12 Padhraic Roberts (Kilmyshall) v Declan Jordan (Coolboy)           

8.00pm            D17 James Nolan (Kilmyshall) v Joe Stafford (Arklow)

Friday, December 7th

At Bree

7.00pm            D8 Kevin Barrett (Tinryland) v Kevin Doyle (Davidstown)

7.45pm            D9 Aaron Geoghegan (Tinryland) v Billy Rossiter (Ballyhogue) 

8.30pm            D1 Peter Hughes (Ballyhogue) v Galen Riordan (Ballyhogue)          

At St. Josephs 3

7.15pm            PB Jerome Willoughby (Coolboy) v Pat O’Donnell (Arklow)

8.00pm            D10 Kevin Rossiter (Garryhill) v Dermot Flynn (Templeudigan)

Saturday, December 8th

At St. Josephs 3

5.30pm            D20 James Stanners (St. Martins) v Martin Crowley (St. Josephs)

6.15pm            D15 Tommy Cummins (Horeswood) v Stevie Lawlor (Bridgetown)

Monday, December 17th

At Bree

8.00pm            D18 Charlie Carty (St. Mary’s) v Thomas Murphy (Kilmyshall)