images

WFC Co Finals 40×20 on over Easter

Handball Paul Brady World Champ

 

What better way to lift the GAA spirits than to get out this week to see some World and All Ireland Champions from Co.Wexford in action on the local scene in the GAA Handball Wexford Farmers Co-op 40 x 20 County Finals.

Coolgraney hosts the Mens Senior Singles final on Wdnesday night next at 8pm when Gavin Buggy from St Joseph’s take on Peter Hughes from Ballyhogue who is appearing in his first ever Senior singles final and although he will be underdog there should not be more than five points in this contest, prior to this game will be the intermediate singles final where Galen Riordan will take on Michael Busher in another eagerly awaited final.

Tuesday 26th March

At Bree

7.15pm                 Junior Singles            Paddy Haughton (ST Mary’s)) v Damien Kelly (Coolgraney)

8.00pm                 Junior C Singles         JR Finn (Ballymitty) v Peter McGrath (Coolgraney)

 

Wednesday 27th March

Coolgreany

7.15pm                 Intermediate Singles           Galen Riordan (BAH) v Michéal Busher (BRT)

8.00pm                 Senior Singles           Gavin Buggy (STJ) v Peter Hughes (BAH)

 

Piercestown

7.15pm                 Ladies Junior Doubles      Tanya O’Toole/Una Byrne (COG) v Marguerite Gore/Holly Hynes (SMY)

8.00pm                 Masters B Doubles      Ricky Barron/Mick Donovan (BAT) v Shane Rossiter/Phil Coleman (BAM)

 

At St. Josephs

7.15pm                 Over 35 Singles      Martin Crowley(ST Joseph’s) v Ned Connors (Coolgraney)

8.00pm                 Junior D D oubles      Patrick O’Connor/Peter Sutton (Oulart) v Tom Cummins/Richard Ryan (Horeswood)

 

Friday 29th March

At St. Josephs

7.15pm                 Golden Masters A Singles    Tony Breen (Templeudigan) v Pechelli English (Davidstown)

8.00pm                 Junior B Doubles         Shane Rossiter/JR Finn (Ballymitty) v Kevin Doyle/Dom Stafford (Davidstown)

Wednesday 3rd April

At Bree

7.15pm                 Senior Doubles           Gavin Buggy/Paul Lambert (ST Joseph’s) v Micky Berry/Miley Cash (Barntown)

8.00pm                 Diamond Masters Singles      Jim Doyle (Barntown) v Ned Buggy (ST Joseph’s)

 

Horeswood

7.15pm                 Junior D Singles         Tom Cummins (Horeswood) v Richard Flynn (Templeudigan)

8.00pm                 Masters A Singles      Frank Maddock (Ballymitty) v Mick Armstrong (Davidstown)

 

At Piercestown

7.15pm                 Intermediate Doubles           James Bergin/Donal Doyle (ST Martin’s) v Malachy Whelan/John Roche (Castlebridge)

8.00pm                 Golden Masters A Doubles Pechelli English/Eamon Bowe (Davidstown) v Declan Hart/Garret Somers (Horeswood)

 

At St. Josephs

7.15pm                 Junior B Singles         Shane Rossiter (Ballymitty) v Paddy Cheevers (Horeswood)

8.00pm                 Junior C Doubles         Niall Lacey/PJ Lacey (ST Joseph’s) v Kevin Doyle/Tom O’Shea (Davidstown)

 

 

 

Friday 5th April

At St. Josephs

7.15pm                 Ladies Junior B Singles     Olivia Sweeney (ST Joseph’s) v Lorraine Maddock (ST Martins)

7.45pm                 Ladies Junior Singles     Marguerite Gore (St Mary’s) v Holly Hynes (ST Mary’s)

8.30pm                 Diamond Masters Doubles     Ned Buggy/Seamus Buggy (ST Joseph’s) v Pat Lacey/Harry Lacey (ST Joseph’s)

 

Saturday 6th April

At Piercestown

6.30pm                 Men’s Beginers Singles   James Stanners (ST Martin’s) v Tommy Haughton (ST Joseph’s)

7.15pm                 Golden Masters B Singles   John Bail (ST Martins) v Jimmy Dunne (Kilmyshall)

 


 

Wednesday 10th April

At Bree

7.15pm                 Masters B Singles       John Roche (Castlebridge) v Shane Rossiter (Ballymitty)

8.00pm                 Junior Doubles           Damien Kelly/Ned Connors (Coolgraney) v Justin Heffernan/Dinny Linden (Oulart)