Leinster U-16 Hurling Blitz Sat 20th July
Group one
Wexford North, Galway 2, Carlow
Group Two
Dublin, Galway 1, Kilkenny
Group Three
Offaly, Laois, Wexford South, Westmeath
Group Four
Louth, Meath 2, Longford
Group Five
Wicklow, Meath 1, Kildare
Group One Fixtures Venue: Kinnity, Co Offaly
Wexford North V Galway 10.30am
Wexford North V Carlow 11.30am
Carlow V Galway 12.30pm
Group Three Fixtures Venue: Banagher, Co Offaly
Wexford South V Westmeath Pitch 2 10.30am
Offaly V Laois Pitch 1 10.30am
Offaly V Wexford South Pitch 1 11.30am
Laois V Westmeath Pitch 2 11.30am
Laois V Wexford South Pitch 1 12.30pm
Offaly V Westmeath Pitch 2 12.30pm
U16 Development Squad for Saturday July 20th in Offaly.
Joe Redmond, Jody Donohoe, Enda Cloke (Shelmaliers) Billy Dunne, Steven O Connor, Dylan O Brien (Oulart the Ballagh) Arron Maddock, Joe O Connor (St Martins) Ian Maguire, Ciaran Doran (St Patricks) Ciaran O Connor, Brian Quigley (Rathnure) Nick Doyle, Dale Kirwan (Rapparees) Podge Doyle (Shamrocks) Osin Dunbarr (Realt Na Mara) William Conroy (Crannford) Conor Butler ( Askamore) Sean Barden, Harry Cosgrave (Adamstown) Shane Wright, Dean Whelan (Blackwater) Conor Halligan, Stephen Kearney, Ciaran Kirwan (Faythe Harriers) Osin Foley, Patrick Cullen, Paul Larrissy, Nicholas Murphy (Crossabeg Ballymurn) Stephen Stafford, Stephen O Gorman, Jack Dunne, Ian Carty, Adam Winters (Taghmon Camross) David Clarke, Rowan White, Fionn Cooney, Frankie Hynes, Kieran Joyce (Glynn Barntown) Seamus Casey (Oylegate Glenbrien) Joe Gardiner (Castletown Liam Mellows) Bob Whitty (Cloughban) Jason Dunne (Cushinstown Rathgarouge) Ben Egan, Eoin Harris, Aodhan Doyle (Naomh Eanna) Robert Donnelly (Buffers Alley) Jack Pettit (Our Ladys Island)
Details: Players to meet in Ferrycarrig Hotel Saturday July 20th @7.45Am. Bring packed lunch and water. Players will get meal after Blitzes in Banagher and Kinnitty.
Leinster U-15 Hurling Blitz Sat 20th July
Group One
Dublin (N), Wexford (S), Kilkenny (N), Laois
Group Two
Wexford (N), Dublin (S), Kilkenny (S), Offaly
Group Three
Westmeath, Carlow, Wicklow, Kildare
Group One Fixtures Venue: Oylegate
Dublin (N) v Wexford (S) 10.30am Pitch One
Kilkenny (N) v Laois 10.30am Pitch Two
Wexford (S) v Kilkenny (N) 11.30am Pitch One
Laois v Dublin (N) 11.30am Pitch Two
Laois v Wexford (S) 12.30pm Pitch One
Kilkenny (N) v Dublin (N) 12.30pm Pitch Two
Group Two Fixtures Venue: Marshalstown (Wex)
Dublin (s) v Wexford (N) 10.30am Pitch One
Kilkenny (S) v Offaly 10.30am Pitch Two
Wexford (N) v Kilkenny (S) 11.30am Pitch One
Offaly v Dublin (S) 11.30am Pitch Two
Offaly v Wexford (N) 12.30am Pitch One
Kilkenny (S) v Dublin (S) 12.30pm Pitch Two
Leinster U-14 Hurling Blitz Sat 20th July
Group One
Westmeath 2 (TBC), Wicklow 2, Longford
Group Two
Carlow, Louth, Wicklow
Group Three
Kilkenny, Dublin, Kildare, Wexford,
Group Four
Kilkenny (North), Dublin, Meath, Offaly
Group Five
Kilkenny (Central), Wexford, Laois, Westmeath
Group Three Fixtures Venue: Thomastown (KK)
Kilkenny (South) v Dublin 10am Pitch One
Kildare v Wexford 10am Pitch Two
Kilkenny (South) v Wexford 11am Pitch Two
Kildare v Dublin 11am Pitch One
Dublin v Wexford 12pm Pitch One
Kilkenny (South) v Kildare 12pm Pitch Two
Group Five Fixtures Venue: Clara (KK)
Kilkenny (Central) v Wexford 10am Pitch One
Laois v Westmeath 10am Pitch Two
Kilkenny (Central) v Laois 11am Pitch One
Wexford v Westmeath 11am Pitch Two
Westmeath v Kilkenny (Central) 12am Pitch One
Wexford v Laois 12am Pitch Two
20 mins per half
Talent Academy Development Squads for Thomastown, Saturday July 20th
South u14 Bus Leaving Ferrycarrig @9.00AM, Saturday, July 20th.
Calum Quirke, Ben Maddock, Eoin O Leary, Adam Cantwell, Michael Codd, Philip Dempsey, Jack Devereux, Kyle Firman (St Martins) Sean Banville, James Henerbry, Nicky Kelly (Faythe Harriers) Ross Banville, Sean Keane Carroll, Kyle Roche (Shelmaliers) Eoin Porter, Fionn Slattery, Ricky McGrath (Cushinstown Rathgarouge) Sam Wall (Gusserane) Sean Nolan (Horeswood) Jamie Myler (St James) Cathal Doyle (Taghmon Camross)
Wexford u14 North Talent Academy Development Squad for Clara (Kilkenny) Saturday July 20th.
North Bus Leaving Bellfield @ 9.00AM, Saturday, July 20th
Eoin Molloy, Jack Cullen, Shane Stokes, Charlie McGguickan (Naomh Eanna) Jack Brazil, Ger Dempsey, Cormac Rowe, Dylan Lyne (Glyn Barntown) Conor Scallan, Jeff Tobin, Chris Turner (Ferns St Aidans) Jim Kenny, P J Barnes (Crannford) Cian Fitzhenry, John Dunne, Erok Nolan (Duffry Rovers) Cathal O Connor, Michael Martin (Rathnure) Michael Dempsey (Rapparees) Mike Kelly (Oylegate Glenbrien) Daryl Gray (Oulart the Ballagh) Cathal Reilly (Tara Rocks) Eoin Cullen (Castletown) Sean Keating (Cloughban) Kevin Corrigan (Blackwater) Diarmuid Doyle (Marshallstown)
All queries to Kevin Kennedy @087-7678524
Referees will be appointed by Leinster GAA.
First Aid is to be provided by the host counties
All food arrangements are the responsibility of each individual county.
Unlimited Substitutions.