images

Winter Handball League news

The action continues a plenty in the Wexford 40 x 20 winter handball league with some of the big guns in the competition in action during the past week. The surprise result came in the premier division as Peter Funchion from Kells defeated last year’s winner Gavin Buggy in their opening league game.GREENSHIRT1

Daniel Fenlon laid his cards on the table in division one with two fine wins beating his Garryhill club mate John Rossiter and Coolboy’s Gary Donohue in a productive week on the court for the Carlow man.

Tony Breen finished off a game that was halted last week due to a wet court, as the Templeudigan man saw off Horeswood’s Barry McWilliams. While in division three Diarmuid Burke was another man with two wins, as he saw off Damien Kelly from Coolgraney and Michael O’Neill from Templeudigan.

Division five had three games last week and Sean Ryan (Garryhill), David Redmond (Templeudigan) and Ricky Barron (Barntown) winning those with Barron sitting on top of the table with a 100% record so far.

John O’Neill (Goresbridge) beat Eugene English from Ballyhogue in division 6 , while in division seven Billy Rossiter from Ballyhogue was the winner in his game with Seamus Sinnott from St Martin’s.

Stephen Murphy took two wins in division nine over the past week, as the Castlebridge man defeated Mick Carthy St Joseph’s and Jim Nolan from Kilmyshall while there was also win for John Murphy from Kilmyshall as he beat Tom Cummins from Horeswood.

Alan Armstrong from Davidstown had a fine win over Tommy Hardy from St Mary’s , while also in Division ten Paddy Curran from St Martin’s was a winner over Eamon Codd from Bridgetown.

Results

Division 11

Eoin Redmond Kilmyshall  beat PJ Lacey St Josephs

Richard Ryan Horeswood beat Brendan Murphy Castlebridge

Division 13

Jack Roche Bridgetown beat Geoffry Atkinson Tiinryland

Jimmy Dunne Kilmyshall beat Jody Shaughnessy Coolgraney

Division 14

Colin Browne Coolgraney  beat Ciaran Busher Bridgetown

Division 15

Brendan Holohan Templeudigan beat Stephen Kavanagh St Josephs

Kieran Reville Horeswood beat Stephen Kennedy Davidstown

Division 17

Daniel Kelly Templeudigan beat Cathal Sinnott Oulart

Conor Nolan Coolgraney beat Cathal Sinnott Oulart

Daniel Kelly Templeudigan beat Barry Sinnott Oulart

Womens Division 1

Marguerite Gore St Marys beat Anne Boland Templeudigan

Mary Phelan Clogh beat Ciara Mullins Garryhill

Ellen O’Connor St Martin’s beat Tanya O’Toole Coolgraney

 

W2

Roisin Walsh St Joseph’s beat Sarah O’Connor St Martin’s