images

ALLEY CHAT with Antóin Ó Braoin

ALLEY CHAT with Antóin Ó Braoin

THE FUTURE IS BRIGHT FOR WEXFORD HANDBALL

 

A feast of all that is good in handball in Wexford was on show at several venues around the county last weekend when the semi-finals of the county 40×20 juvenile championships were held. All age groups from under 10 to under 17 inclusive were involved and when the last ball had been struck, the strength in depth of underage handball throughout the county was highlighted for all to see, as ten of the fourteen clubs had players qualifying for the finals which will be held on the weekend of 15th-16th February.

 

The full results were as follows;

BU10     Ryan Moran (BAM) dft Evan Sweeney (STJ); Rory Dobbs (STJ) dft Eoin Roche (BAM)

BU11     Mark Doyle (STJ) dft Cathal Cummins (BAM); Robbie Hillis (STJ) dft Daragh Carley (STJ)

BU12     Richard Lawlor (STJ) dft Dean O’Neill (BAM); Diarmuid Moore (STJ) dft Josh Kavanagh (STJ)

BU13     Glen Murphy (STY) dft Josh McMahon (STJ); Cian Kehoe (STJ) dft Richard Browne (STY)

BU14     Colm Parnell (BAH) dft Ciaran Power (COG); Todd Hynes (STY) dft Willie Murray-Byrne (BRT)

BU15     Patrick Boland (TLU) dft Adam Walsh (STJ); Anthony Butler (BAH) dft Adam Hanrahan (CAB)

BU16     Thomas Hall (CAB) dft Shane Murphy (BRT); Liam Rossiter (BAH) dft Ciaran Busher (BRT)

BU17     Darren Murphy (KIL) dft Josh Cahill (BRT); Stevie Lawlor (BRT) dft Sean Wickham (BRT)

GU11     Shauna Owley (COG) dft Becky O’Neill (BAM);  Aoife O Connor (STM) dft Danielle Kinsella (BAM)

GU12     Niamh Miller (BAM) dft Maxine Byrne (BAM); Alibeth Curran (STJ) dft Hannah Cullen (STJ)

GU13     Ciara O Connor (STM) dft Leanne Boland (COG);  Cliodhna O’Connell (COG) dft Chloe Doyle (STM)

GU14     Cora Doyle (STJ) dft Lauren Flanagan (COG); Emma Sweeney (STJ) dft Eva Creane (STJ)

 

The county B semi-finals and finals will be held this coming weekend when players who just failed to reach the premier semi-finals go head to head in the second tier of the new championship format. These young players are certain to provide their parents and their clubs with plenty of excitement before the title destinations are decided.

 

The following players will contest the concluding stages of the B championship.

BU10     Johnny Chap Goggins (STJ); Sean Connolly (TLU); Bobby Doyle (STJ); Conor Horan (COG)

BU11     Conor Murphy (STJ); Ben Keeling (STJ); Jimmy Goggins (STJ); Ryan Boland (COG)

Plate     Rurdhán Redmond (COG); Zack Breslin (STM);  Aaron Dempsey (STJ); Rory Devereux (STM)

BU12     Cian Byrne (BRT); Michael Gaynor (BAM); Jake Kelly (COG); Cathal Connolly (TLU)

BU13     Colm Kiely (STJ); Conor Kehoe (STJ); Gavin Lawlor (BAT); Daragh Hayes (OUL)

BU14     Michael Curran (STJ); Ciaran Connolly (TLU); Robert Cogley (BAM)

BU15     Jason O’Neill (TLU);  Ross Cody (COG); Jack Hendrick (BRT)

BU16     Kevin Shannon (BRT); Daniel Kelly (TLU); Gavin Connolly (TLU)

GU11     Emma Phelan (STJ); April Moran (BAM); Emily Moran (BAM)

GU12     Lauren Mahon (STJ); Amy Barron (STJ);Hayley Bohanna (BAM)

GU14     Siobhan Elms (TLU); Lucia Merrigan (COG); Andrea Carley (STJ);  Aishling Hennessy (BAM)

67012_10151769570544908_1005684816_n

Never miss an update! Sign up to the Wexford GAA newsletter.
[mc4wp_form]