Féile Peil na nÓg 2015 poster

2015 Féile Peile na nÓg All Your Information & Up Dates

Féile-Peil-na-nÓg-2015-poster   Féile-Peil-na-nÓg-2015-poster   Féile-Peil-na-nÓg-2015-poster

Download Feile Peile na nOg Information Pack

For visiting teams to your club and Fixtures click on  Link here  to: www.gaa.ie/feile/ 

Féile Peil Boys Fixtures:  Feile Peil Fixtures and venues – Boys (1)

Féile Peil Girls Fixtures:Feil Peil Fixtures and venues Girls Division 1 – 4

Find out which club you will be hosting or hosted by for the South Leinster Irish Pride Féile Peil 2015 :Féile-na-nÓg-Groups visiting & host clubs

*********************************************************************************

Wednesday 13th May 

Uachtarán Chumann Lúthchleas Gael Aogán Ó Fearghail visits Wexford

.

13th May: Official 2015 Féile Peil na nóg Launch,  Ferrycarrig Hotel

.

**********************************************************************************

Tuesday 21st April

Feile Peil 2015 Draw & Coach Education Workshop

Feile Peil 2015 Draw & Coach Education Workshop took place tonight in the Mill Race Hotel Bunclody.

Feile Draw 1     Feile Draw 2

Draw for Feile Peile na nÓg 

(The County from which  each Wexford team will host)

Division 1 :    Ballinstragh Gaels    will host a team from Kildare

                                 Naomh Eanna                                             Galway

                                 St Martins                                                    Down

                              Hoeswood                                                      Dublin

                                Eire Óg   Carlow                                                           Cork

                                 St Nicholas Wicklow                                                 Kerry

                                Bray Emmets Wicklow                                             New York

                               Fenagh  Carlow                                                             Derry

Division 2:    Starlights                                                    Antrim

                                Shelmaliers                                                Laois

                                Sarsfields                                                    Mayo

                                Gusserane                                                  Tyrone

                               Tinahely Wicklow                                       Donegal

                               Balitinglass Wicklow                                             Limerick

                              Myshall Carlow                                                            Armagh

Division 3:   Ferns                                                            South London

                               Castletown                                                  Cavan

                              Blackwater                                                  Dublin 2

                              Rathgarogue/Ctown                                  Tipperary

                              An Tochar  Wicklow                                        Monaghan

                             Michael Davitts Wicklow                                Westmeath

                            Mt Leinster Rangers Carlow                            Offaly

                           St Patricks Wicklow                                               Longford

Division 4:   Taghmon/Camross                                        Louth

                               Crossabeg/Ballymurn                              Fermanagh

                              Volunteers                                                     Sligo

                               St Annes                                                        Cork 2

                               Burren Rangers  Carlow                                     North London

                               Rathvilly  Carlow                                                     Clare

                               Greystones Wicklow                                             Rosscommon

                               Carnew Wicklow                                                     Waterford

Division 5:    Glynn Barntown                                              Galway 2

                                Craanford                                                     Down 2

                               Shamrocks                                                     Derry 2

                               St James Ramsgrange                                 Kildare

                               Monageer/Boolavogue                                 Monaghan

                               Blessington  Wicklow                                         Mayo

                               St Kevins Wicklow                                                Tyrone 2

                              Newtown Mt Kennedy Wicklow                Kerry 2

Division 6:   Cloughbawn                                             Leitrim

                               St Pats                                                       Offaly 2

                               Duffry Rovers                                          Laois 2

                               Adamstown 2                                          Dublin 3

                              HWH Bunclody                                       Meath 2

                              Tinryland Carlow                                        Antrim 2

                              Avondale Wicklow                                        Kilkenny

                              St Patricks Carlow                                        Donegal 2

Division 7:   Askamore                                                         Limerick 2

                              St Josephs                                                    Clare 2

                              Ballygarrett Realt na Mara                   Longford 2

                              St Marys Maudlinstown                        Cork 3

                            Rathnew Wicklow                                          Fermanagh 2

                            Muinebheag Carlow                                      Sligo 2

                            Ashford Wicklow                                             Leitrim 2

                           O’Hanrahan’s Carlow                                     Armagh 2

Division 8:  Davidstown/Cc                                              Louth 2

                             Ballyhogue                                                  Roscommon 2

                             Clongeen                                                     Tipperary 2

                             Bray Emmets 2                                         Tyrone 3

                             Arklow Geraldines Wicklow                    Gloucestershire

                           Palatine Carlow                                                Warwickshire

                           Stratford Granhgecon Wicklow                 Cavan 2

                         Coolkenno Wicklow                                            Lancashire

Division 9:  Fethard                                                      Scotland

                           Clonard                                                        Mayo 3

                           Buffers Alley                                              Waterford 2

                         Kilmore                                                         San Francisco

                         St Marys Rosslare                                       Philadelphia

                        Bannow Ballymitty                                     Westmeath 2

                        St Fintans Wex                                                    Yorkshire

Division 10:   Geraldine O Hanrahans                       Graiguecullen Laois

( 13 a side)     Oulart the Ballagh                                  Leitrim 3

                                 Oylegate                                                 Sligo 3

                                 Marshalstown                                      Roscommon 3

                                 St Mullins Carlow                                   Hertfordshire 2

                                 Kildavin Clonegal Carlow                   Galway 

Feile Peil na nÓg

Girls

Wexford clubs and the County from where the team you are hosting

Division 1:     Kilmore                                                        Meath

                                Horeswood                                             Tipperary

                                St Martins                                               Monaghan

                               Taghmon/Camross                                Laois

                               Shelmaliers                                              Cavan

Division 2:    St Annes                                                       Kerry

                               Crossabeg/Bmurn                                   Limerick

                               St James                                                    Clare

                               HWH Bunclody                                        Galway

                               Blackwater                                               Kildare

Division 3:    Sarsfields                                                 Waterford

                               Castletown                                                Meath 2

                               Volunteers                                               Kilkenny

                               Glynn Barntown                                     Westmeath

Division 4 :    St Fintans                                              Cavan 2

                                 Kilanerin                                                 Derry

                                 Ballygarrett Realt na Mara                 Longford

                                  Bannow Ballymitty                              Cork

                                Gusserane                                                Dublin

156 Boys teams,  74 Girls teams

10 Boys Divisions.  9 groups of 16 and 1 group of 1.  20 finals, 6 in Wexford.

A championship and shield for each division. Every team play 6 matches.

                                                                                           **********************************************************************************

Monday 23rd March

NDC Sports nutritun seminar ad

NDCGAANutritionSeminarWEB

**********************************************************************************

Féile Peil na nÓg 2015 poster

Click to download the Host Garda Vetting Form:          GAA Garda Vetting Form FÉILE

Clubs who are hosting visiting clubs should keep in mind the following:

Club hosting

Minimum Requirments for Households Hosting visiting players:

Requirments for hosting

Other infomation a club should keep in mind when Hosting visiting clubs

Host Family for Feile