2016 Feile Football Ad TWITTER

Féile na nÓg Comoradh na Cásca 1916 qualifying rounds this Sunday 20th March

This years Coiste na nOg Loch Garman Feile Football and Hurling tournaments will be named Feile Comoradh na Cásca 1916 as part of the Commemorative 1916 centenary year and qualifying rounds take place this Sunday 20th March

Feíle na nóg Comoradh na Cásca 1916

20th March 2016

Division 1

Group A                                                                             Group B

                   Ballinstragh Gls V Glynn/Barntown                                    Martins V Sarsfields

                       Shelmaliers V Naomh Eanna                                   St Annes V Rath/Cushinstown

                         Venue: Hollymount                                                   Venue: Sarsfields

                         Referee                                                                             Referee

Draw                                                    

Round 1 as on list

Round 2 Winners v Winners, Losers v Losers

Round 3 play team you haven’t met already

Round 1 at 10.30, Round 2 at 11.10 Round 3 at 11.50 am

Semi Finals                         2.00pm                                 Venue

Winner A V   Runner up B                                             Hollymount

Runner up A V Winner   (B)                                         Hollymount

Final                                                     

Tuesday 22/03/2016         Venue: Patricks Park                      Final 20 mins aside

Time: 8.15pm                   (extra time if necessary)

 

Division 2

Group A                                                               Group B

Starlights V Blackwater                                    St James V Gusserane

 Monageer V Buffers Alley                                    Horeswood V Fethard

 Venue: Monageer                                                  Venue: Mersheen

                  Referee                                                                      Referee

 

   Group C                                                                   Group D

HWH Bunclody  V Ferns                                               Crossabeg/Bm V Oli/St Fintans

  Kilrush V Castletown                                                   St Marys Maudlinstown V Taghmon

Venue: Ferns                                                                Venue: Taghmon

Referee                                                                        Referee

Draw                    

Round 1 as on list

Round 2 Winners v Winners, Losers v Losers

Round 3 play team you haven’t met already

Round 1 at 10.30, Round 2 at 11.15 Round 3 at 12.00pm

Semi Finals – 2.00pm,

Winer of Group D v Winner of Group B   Venue: Taghmon

Winner of Group A v Winner Group C    Venue:                Ferns

FinalTuesday 22nd March 20016                              Venue   Patricks Park

Time: 6.30pm

 

Division 3

                               Group A                                                          Group B 13 a side

Ballyhogue V Oylegate/Glenbrien                                Bannow/Ballymitty V Adamstown

Davidstown/C/Cuddy   Bye                                          Clongeen         Bye

Venue: Ballyhogue                                                           Venue : Adamstown

Referee                                                                                                Referee

 

          Group C                                                                               Group D

Kilmore V St Marys Rosslare                                            Marshalstown V Shamrocks

St Joseph’s V St Johns Volunteers/Clonard              Cloughbawn      Bye

Venue: P/Charman                                                         Venue: Farmleigh

Referee                                                                                              Referee

Draw                    

Round 1 as on list

Round 2 Winners v Winners, Losers v Losers

Round 3 play team you haven’t met already

Round 1 at 10.30, Round 2 at 11.15 Round 3 at 12.00pm

Semi Finals – 2.00pm

Winner of Group A v Winner of Group B Venue: Ballyhogue

Winner of Group C v Winner Group D   Venue: Ballyhogue

Final: Wednesday   23nd March 20016 Venue   Patricks Park

Time: 7.00pm

Never miss an update! Sign up to the Wexford GAA newsletter.
[mc4wp_form]